UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA

17 czerwca 2016 roku w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Warce odbyło się  uroczyste zakończenie zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju w roku szkolnym 2015/2016. Specjaliści zatrudnieni w Poradni pracujący z dziećmi i ich rodzicami, mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z różnego zakresu działań podejmowanych w ramach prowadzonych zajęć wczesnego wspomagania rozwoju na terenie poradni.

 

„Rola grupy wsparcia w procesie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka”.

Tematem jednego z wystąpień była „Rola grupy wsparcia dla rodziców w procesie wczesnego wspomagania rozwoju”. Psycholog przybliżyła, że celem grup wsparcia jest dostarczenie emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z problemem wspólnym dla wszystkich członków. Polega ono na wymianie doświadczeń członków grupy, którzy dając coś od siebie, korzystają również z pomocy innych członków. Grupa wsparcia składa się z osób o równym wobec siebie statusie, połączonych wspólnym problemem i chęcią radzenia sobie z nim. Członkowie grup spotykają się cyklicznie w celu wymiany doświadczeń w pokonywaniu związanych ze wspólnym problemem trudności, dzielenia się wsparciem emocjonalnym, zwalczania bezradności wobec problemu, choroby czy trudnej sytuacji życiowej. Spotkania mogą mieć strukturę formalną i odbywać się pod opieką specjalisty. Mogą być to także nieformalne spotkania. „Grupy wsparcia” w ramach wczesnego wspomagania to nic innego, jak spotkania rodziców i dzieci, którzy zostali objęci opieką psychologiczno- pedagogiczną ze strony Poradni.  

W naszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warce  odbywały się spotkania„ grupy wsparcia”, którą tworzą rodzice, dzieci i terapeuci, uczestniczący w procesie wczesnego wspomagania rozwoju. Tematyka i miejsce spotkań były wcześniej zaplanowane i odbywały się zgodnie z harmonogramem. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 mieliśmy przyjemność spotykać się i wymieniać doświadczeniami na:

·      spotkaniu dotyczącym organizacji zajęć WWR w roku szkolnym 2015/2016, które odbyło się w sierpniu 2015 r.,

·      spotkaniu integracyjnym w Parku na Winiarach w październiku 2015 r. połączonym ze zwiedzaniem parku,

·      zajęciach warsztatowych o tematyce „Ćwiczenia ruchu rozwijającego metodą Weroniki Sherborne”, które odbyły się w grudniu 2015 r.,

·      grupowych warsztatach  logopedycznych „Gwiezdna podróż” w lutym 2016 r.,

·      warsztatach w formie spotkania z psem terapeutą  „Dogoterapia” w kwietniu 2016 r.,

·      uroczystym  zakończeniu zajęć  na terenie poradni w czerwcu 2016 r.

Wszystkie dzieci w nagrodę za wytrwałość, aktywność i pilność na zajęciach otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki. Jak zwykle nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. Dzięki Piekarni Państwa Kazana mogliśmy delektować się pysznymi lukrowanymi pączkami.

Bardzo dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas i możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami i uwagami pojawiającymi się w trakcie pracy z Państwa pociechami. Życzymy miłego wypoczynku wakacyjnego. Do zobaczenia w sierpniu na kolejnym spotkaniu „grupy wsparcia”.

 

Psycholog PP-P
Mgr Katarzyna Werman