RELACJA Z INTEGRACYJNEGO SPOTKANIA DZIECI ORAZ RODZICÓW OBJĘTYCH ZAJĘCIAMI WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU

Po raz kolejny dzieci objęte zajęciami WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU miały okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu, które odbyło się 19 czerwca (poniedziałek) o godzinie 16:00 na terenie Stajni „Balao” w Zakrzewie k/Warki. Spotkanie zostało poprowadzone przez właścicielkę Stajni „Balao” i instruktora jazdy konnej- panią Annę Pyziak wraz ze współpracownikami.

Dzieci objęte zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju wraz z rodzicami mieli okazję po raz kolejny spędzić razem czas i zintegrować się z innymi uczestnikami terapii WWR.

Dzieci oraz ich rodzice zostali miło przywitani przez pracowników Stajni „Balao”. Pani Ania przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z hipoterapią, jakimi są:

  • podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej, poprawa napięcia mięśniowego,
  • koordynacji ruchowej, czucia głębokiego, poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała;
  • wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej wartości; niwelowanie zaburzeń emocjonalnych;
  • stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej;
  • stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy;
  • aktywizacja społeczna; rozwijanie interakcji społecznych.

Po krótkim wyjaśnieniu, czym jest hipoterapia, dzieci mogły doświadczyć tej formy terapii osobiście. Pod opieką doświadczonych instruktorów, każdy z uczestników WWR miał okazję wsiąść na konia oraz wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Sprawiło to dzieciom niezwykłą radość, dało również satysfakcję obcowania z koniem. Po tak wspaniałym doświadczeniu wszyscy uczestnicy spotkania mogli odpocząć, podzielić się wrażeniami przy wspólnym ognisku. Stracone siły dzieci odzyskały jedząc wspólnie upieczone kiełbaski. Kolejne spotkanie na terenie Stajni „Balao” dostarczyło wielu wrażeń i pozytywnych emocji podopiecznym, ich rodzicom oraz terapeutom z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warce.

 

Opracowała:
mgr Katarzyna Werman psycholog