Zimowe Przygody - warsztaty logopedyczne - relacja
-
w Relacje
W dniu 08 02.2020 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, odbyły się warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci objętych zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
Z
Zajęcia odbyły się według następującego scenariusza:
Metodyka: |
Profilaktyka logopedyczna: dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat, ćwiczenia poprawności artykulacyjnej Terapia logopedyczna: terapia różnych zaburzeń mowy z objawami z objawami zaburzenia rozumienia mowy; terapia niepłynności mowy na etapie utrwalenia rytmizacji mowy. Forma zajęć: warsztaty |
Cele ogólne: |
1. Doskonalenie sprawności artykulacyjnej 2. Wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia 3. Usprawnianie słuchowe i motoryczne dzieci 4. Wypracowanie poczucia rytmu ruchu i mowy |
Cele szczegółowe: |
5. Usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych 6. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej 7. Wypracowanie szybkiej reakcji ruchowej na umówiony dźwięk 8. Trening pamięci słuchowej 9. Ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie |
Metody pracy: |
Logorytmika- ćwiczenia słuchowe, ruchowe, słowno-ruchowe. |
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, przedstawienie rodzicom celu zajęć, wprowadzenie w tematykę.
Rodzice wspólnie z dziećmi siadają w kole, każdy ma możliwość przedstawienia się, opowiedzenia kilka słów o sobie.
2. Masaż na powitanie.
Logopeda przedstawia przebieg masażu, rodzic wykonuje na plecach swojego dziecka. Masaż odbywa się na podstawie wiersza:
„Pisze panie na maszynie: ABC,
Otworzyły się drzwi.
Wyleciały: konie, słonie,
panieneczki na szpileczkach,
Pan w klapeczkach.
Pan wkręca śrubki.
Wyleciały szczypawki, mrówki.
Popłynęła kręta rzeczka,
zaświeciły dwa słoneczka.
Pada deszczyk, czujesz dreszczyk? „
3. Rozgrzewka.
Rekwizyty: małe lusterka.
Logopeda motywuje dzieci do obserwowania swojego odbicia w lusterku i wykonywania ćwiczeń:
1. kilka razy dzióbek i uśmiech- na zmianę,
2. minka wesoła i smutna- na zmianę,
3. buzia otwarta – kląskamy językiem,
4. językiem wypychamy policzki,
5. pompujemy duże policzki.
4. ćwiczenia ruchowe przy muzyce:
A) Burza śnieżna
rekwizyty: nagranie z muzyką : „ La Chiapanca” , folia niebieska dla każdego uczestnika.
Logopeda przedstawia kolejne ruchy rąk:
- wirujące płatki śniegu: ręce robią młynek,
-padający deszcz: palce wskazujące pokazują spadające krople deszczu,
- machinie folią: burza śnieżna.
W rytm muzyki rodzice wspólnie z dziećmi wykonują poszczególne ruchy rąk.
B) Wirujące drewienka
rekwizyty: nagranie z muzyką: „Miriam Makeba- Patat Pata”, dwa patyczki, drewienka dla każdego uczestnika.
Logopeda przedstawia kolejne ruchy patyczków trzymanych w dłoniach:
- chodzenie patyczkami do przodu, tyłu, w boki,
- rytmiczne uderzanie patyczkami w podłoże, następnie patyk o patyk.
W rytm muzyki rodzice wspólnie z dziećmi wykonują poszczególne ruchy patyczkami trzymanymi w dłoniach.
5. Ćwiczenie słuchowe:
Rekwizyty: grzechotka, tamburyn, bębenek.
Logopeda prosi o utworzenie koła, uczestnicy maszerują w rytm wygrywany na instrumencie.
6. Ćwiczenie oddechowe:
Rekwizyty: słomki, płatki kosmetyczne, niebieska kartka, klej, czarne kółeczka.
Dzieci za pomocą słomek układają z elementów bałwanka. Przenoszą poszczególne części słomką umieszczoną w buzi. Z pomocą rodziców przyklejają bałwanka na niebieskiej kartce.
7. Zakończenie zajęć.
Logopeda dziękuje rodzicom i dzieciom za aktywny udział.