Zimowe Przygody - warsztaty logopedyczne - relacja

W dniu 08 02.2020 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, odbyły się warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci objętych zajęciami Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

Z

Zajęcia odbyły się według następującego scenariusza:

 

Metodyka:

Profilaktyka logopedyczna: dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat, ćwiczenia poprawności artykulacyjnej

Terapia logopedyczna:

terapia różnych zaburzeń mowy z objawami  z objawami zaburzenia rozumienia mowy;

terapia niepłynności mowy na etapie utrwalenia rytmizacji mowy.

Forma zajęć:  warsztaty

Cele ogólne:

1.             Doskonalenie sprawności artykulacyjnej

2.             Wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia

3.             Usprawnianie słuchowe i motoryczne dzieci

4.             Wypracowanie poczucia rytmu ruchu i mowy

Cele szczegółowe:

5.             Usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych

6.             Usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej

7.             Wypracowanie szybkiej reakcji ruchowej na umówiony dźwięk

8.             Trening pamięci słuchowej

9.             Ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie

Metody pracy:

Logorytmika- ćwiczenia słuchowe, ruchowe, słowno-ruchowe.

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, przedstawienie rodzicom celu zajęć, wprowadzenie w tematykę.

Rodzice wspólnie z dziećmi siadają w kole, każdy ma możliwość przedstawienia się, opowiedzenia kilka słów o sobie.

2. Masaż na powitanie.

Logopeda przedstawia przebieg masażu, rodzic wykonuje na plecach swojego dziecka.  Masaż odbywa się na podstawie wiersza:

„Pisze panie na maszynie:  ABC,

Otworzyły się drzwi.

Wyleciały: konie, słonie,

 panieneczki na szpileczkach,

Pan w klapeczkach.

Pan wkręca śrubki.

Wyleciały szczypawki, mrówki.

Popłynęła kręta rzeczka,

zaświeciły dwa słoneczka.

Pada deszczyk, czujesz dreszczyk? „

3. Rozgrzewka.

Rekwizyty: małe lusterka.

Logopeda motywuje dzieci do obserwowania swojego odbicia w lusterku i wykonywania ćwiczeń:

1.             kilka razy dzióbek i uśmiech- na zmianę,

2.             minka wesoła i smutna-  na zmianę,

3.             buzia otwarta – kląskamy językiem,

4.             językiem wypychamy policzki,

5.             pompujemy duże policzki. 

4. ćwiczenia ruchowe przy muzyce:

 A) Burza śnieżna

rekwizyty: nagranie z muzyką : „ La Chiapanca” , folia niebieska dla każdego uczestnika.

Logopeda przedstawia kolejne ruchy rąk:

- wirujące płatki śniegu: ręce robią młynek,

-padający deszcz: palce wskazujące pokazują spadające krople deszczu,

- machinie folią: burza śnieżna.

W rytm muzyki rodzice wspólnie z dziećmi wykonują poszczególne ruchy rąk.

B) Wirujące drewienka

rekwizyty: nagranie z muzyką: „Miriam Makeba- Patat Pata”,  dwa patyczki, drewienka dla każdego uczestnika.

Logopeda przedstawia kolejne ruchy patyczków trzymanych w dłoniach:

- chodzenie patyczkami do przodu, tyłu, w boki,

- rytmiczne uderzanie patyczkami w podłoże, następnie patyk o patyk.

W rytm muzyki rodzice wspólnie z dziećmi wykonują poszczególne ruchy patyczkami trzymanymi w dłoniach.

5. Ćwiczenie słuchowe:

Rekwizyty: grzechotka, tamburyn, bębenek.

Logopeda prosi o utworzenie koła, uczestnicy maszerują w rytm wygrywany na instrumencie.

6. Ćwiczenie oddechowe:

Rekwizyty: słomki, płatki kosmetyczne, niebieska kartka, klej, czarne kółeczka.

Dzieci za pomocą słomek układają z elementów bałwanka. Przenoszą poszczególne części słomką umieszczoną w buzi. Z pomocą rodziców przyklejają  bałwanka na niebieskiej kartce. 

7. Zakończenie zajęć.

Logopeda dziękuje rodzicom i dzieciom za aktywny udział.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com